Kinguska |
Wysłany: Śro 23:00, 04 Kwi 2007 Temat postu: Ogar polski |
|
Wzorzec FCI nr. 52 (15.11.1966r.)
Wrażenie ogólne: Pies średniego wzrostu, silnej i zwartej budowy, o silnym kośćcu i pewnej masie, proporcjonalnych nogach. Cała sylwetka wskazuje na siłę i wytrwałość, mniej na szybkość. Głos w czasie gonu po tropie czysty, donośny, o średniej zmieniającej się tonacji, u suk zwykle wyższy.
Głowa: Dość ciężka, o szlachetnym wykroju, z profilu zbliżona do prostokąta średniej długości, pysk wydłużony, z przodu tępo zakończony, nie klinowaty ani spiczasty. Fafle grube, zwisające, nos ciemny, duży i szeroki, dolna warga z zajadem zwisającym. Szczęki mocne, dostatecznie długie, z prawidłowym zgryzem. Żuchwa dobrze umięśniona. Czaszka tak jak kufa. Linia czołowa z linią kufy tworzą kąt rozwarty. Łuki brwiowe silnie rozwinięte, czoło w znacznych zmarszczkach. Kość potylicowa wyraźnie zaznaczona. Przełom czołowo-nosowy wyraźny.
Oczy: Wyraz łagodny, spokojny, oczy skośnie, nie za głęboko osadzone, ciemnobrązowe, dolne powieki u starszych psów obwisłe.
Uszy: Nisko osadzone, dość długie, luźne wiszące, u dołu lekko zaokrąglone. Dolne partie zawijają się ku środkowi szczelnie przylegając do głowy.
Szyja: U nasady przy tułowiu znacznej grubości, silna, muskularna, średniej długości. Podgardle zwisające z dużą ilością fałdowanej skóry.
Budowa przodu: Klatka piersiowa o dużej pojemności, w miarę szeroka i głęboka, przedramię dość dobrze umięśnione. Łopatka skośna, pokryta dobrze rozwiniętymi mięśniami. Napiętek dobrze zaznaczony, wydatny, wyraźny, suchy, gruby, odpowiednio do kości nóg.
Nogi: Na dość grubej kości mocne mięśnie, palce dobrze zebrane pazury silne, grube, u psów pracujących krótkie. Przy białych palcach jasne, przy żółtych-czarne.
Tułów: Klatka piersiowa obszerna, w miarę szeroka i głęboka. Pierś z przodu sięga do łokcia, żebra dobrze wysklepione, długie - jak i cała klatka piersiowa, bardziej zbliżone do pozycji pionowej niż u innych ras. Grzbiet długi, szeroki i muskularny. Krzyż nie spadzisty, szeroki. Brzuch duży, pojemny, prawie tej samej głębokości co i klatka piersiowa. Kryje w sobie dobrze rozwinięte narządy trawienia. Bok nie zapadły, wypełniony zaokrąglony, z możliwie krótką, małą słabizną.
Budowa tyłu: Uda na grubej kości; długie, mocne, dobrze rozwinięte mięśnie; goleń pochyła, dość krótka, dobrze umięśniona. Staw skokowy suchy, wyrazisty.
Tylne kończyny: Pęciny lekko pochyłe, palce dobrze zebrane, podeszwy szerokie, pokryte grubą skórą.
Ogon: Osadzony raczej nisko, gruby, pokryty dłuższym włosem od spodu, sięga niżej stawu skokowego, lekko spadający, od połowy podudzia lekko zgięty. W ruchu swobodnym uniesiony nieco ku górze, lecz nie zaokrąglony. Podczas gonu nieco osadzony, zwisa poniżej poziomu.
Maść: Głowa i uszy z wyjątkiem nalotów z obu stron czaszki podpalane, uszy nieznaczne ciemniejsze od reszty. Nogi, podbrzusze i uda również podpalane. Korpus czarny lub ciemnoszary, prawie czarny, w staropolskim języku myśliwskim zwany podżarym. Podpalanie zasadniczo żółte, ma różne natężenia tej barwy aż do rdzawo-cynamonowej, najbardziej cenionej u ogara polskiego. Włos biały dopuszczalny w kształcie strzałki przez głowę aż do nosa, na piersiach, końcach łap i na końcu ogona. W czapraku czarnym, zachodzącym aż na głowę, wyraźne punkty nad oczami o kolorze podpalenia, czerń zachodząca aż na kufę dyskwalifikuje ogara polskiego.
Włos: Średniej długości, gruby, z gęstym podszyciem, nieco dłuższy na karku, tylnej części tylnych nóg i na dolnej części ogona.
Budowa:
Waga: suki 20 - 26 kg, psy 25 - 32 kg.
Wzrost: suki 55 - 60 cm, psy 56 - 65 cm.
Ruch: Normalnie posuwa się drobnym, powolnym, ociężałym truchtem. Podczas polowania szuka i goni w ciężkim galopie.
Wady anatomiczne oraz wady typowe:
- Zbyt długie lub małe i odstające uszy.
- Głowa bez wyraźnie zarysowanej potylicy i ze słabymi łukami brwi.
- Zbyt jasne oko.
- Czarna kufa.
- Słabe mięśnie.
- Rozlazła stopa.
- Wisząca pęcina.
- Ogon cienki, za krótki lub za długi i źle owłosiony, zakręcony.
- Słabo rozwinięta klatka piersiowa.
- Wadliwy zgryz.
- Chrapliwy głos.
|
|